fbpx

Jakość i temperatura wody do parzenia herbaty.

woda

Jak jakość i temperatura wody wpływa na smak herbaty?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, z czego składa się Twoja herbata? Oczywiście są liście herbaty, ale stanowią one tylko 1% twojego kubka, pozostałe 99% to woda! Woda, jako główny składnik zdecydowanie , wpływa na aromat i smak herbaty. Jaka jest najlepsza temperatura wody na herbatę?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zrobieniu idealnej filiżanki herbaty jest jakość liści herbaty. Oprócz tego należy również wziąć pod uwagę temperaturę naparu i zastosowaną wodę. Oto powody, dla których zastosowana woda i temperatura parzenia herbaty mogą wpływać na jej smak:

Jakość wody wpływa na smak herbaty

Większość z was wie, że miękka woda jest bardziej odpowiednia niż twarda woda, ale jaki jest tego powód? Twarda woda zawiera minerały takie jak wapń i magnez, które nadają gorzki smak i zmniejszają naturalny smak herbaty. Wysoka zawartość minerałów nada herbacie delikatny kolor i płaski smak. Niewielu wie, że minerały obecne w wodzie mogą wchodzić w reakcję z przeciwutleniaczami, zmniejszając wartość odżywczą herbaty. Z drugiej strony miękka woda zawiera niższy poziom śladowych minerałów, co ma niewielki wpływ na smak herbaty.

Jakość wody zależy od różnych czynników, takich jak:

  • zawartość minerałów,
  • twardość,
  • zawartość tlenu
  • poziom pH

Jak omówiono powyżej, wysoka zawartość minerałów ma szkodliwy wpływ na smak herbaty. Zawsze zwracaj uwagę na widoczne sygnały, takie jak tworzenie się szumowiny, zmętnienia itp. Wskazują one na niepożądane reakcje mineralne i złą jakość wody.

Chociaż pH nie jest głównym czynnikiem, neutralne pH, tj. 7, uważa się za odpowiednie. Wysokie pH (powyżej 7) doprowadzi do naparu z ciemnej herbaty i zmniejszy aktywność katechin. Podobnie niskie pH (niższe niż 7) sprzyja lżejszym wlewom. Upewnij się także, że do przygotowywania herbaty używasz wyłącznie świeżej wody.

Wynika to z faktu, że duża ilość tlenu w wodzie (H2O) przyczynia się do uzyskania w pełni smakowej herbaty o odrobinie świeżości. Dlatego nigdy nie pozostawiaj wody w czajniku / rondlu, dopóki nie zmniejszy to smaku herbaty. Jakość wody wpływa na smak herbaty

Temperatura wody do parzenia herbaty

Optymalna temperatura wody na herbatę wydaje była od zawsze kontrowersyjnym tematem. Podczas gdy delikatne parzenie może okazać się niewystarczające aby wydobyć z liści pełnię smaku, zbyt mocne zaparzanie może spowodować, że herbata nabędzie gorzkiego smaku. Najlepiej zaparzać herbatę w wodzie ogrzanej tylko do temperatury wymaganej zalecanym procesem parzenia.

Postępuj zgodnie z tymi poniższymi wskazówkami, które możesz codziennie wykorzystywać, aby jak najpełniej cieszyć się codzienną filiżanką herbaty.

Biała herbata: Jako jedna z najbardziej delikatnych herbat, biała herbata ma bardzo niską zawartość kofeiny i najwyższy poziom przeciwutleniaczy. Zła technika przygotowania może zniszczyć subtelny smak białej herbaty. Zasadniczo unikaj używania wody powyżej zalecanej temperatury parzenia, która może zepsuć herbatę. Biała herbata musi być starannie zaparzona w temperaturze nieco ponad 70 stopni Celsjusza.

Zielona herbata: optymalna temperatura parzenia zielonej herbaty zależy od użytej odmiany. Herbaty zielone niskiej jakości powinny być parzone w wyższej temperaturze (70 – 90 stopni Celsjusza), podczas gdy wysokiej jakości zielona herbata najlepiej smakuje w chłodniejszej wodzie (70 – 80 stopni Celsjusza). Właściwa temperatura wody jest ważna, aby cieszyć się boskim smakiem i korzyściami zdrowotnymi zielonej herbaty!

Herbata Oolong: Półfermentowana herbata oolong znana jest z ziemistego smaku i mocnego aromatu. Idealnie, im większy stopień fermentacji herbaty oolong, tym wyższa powinna być temperatura wody. Zatem odpowiednia temperatura wody do parzenia herbaty oolong wynosi od 88 do 93 stopni.

Czarna herbata: Czarna herbata jest jednym z najczęściej wybieranych napojów spożywanych przez ponad dwie trzecie populacji świata. Aby wydobyć mocny, pełny aromat i właściwości terapeutyczne przeszła pełny proces fermentacji. W większości przypadków zalecane jest, aby czarna herbata parzona była w wodzie o temperaturze między 88 a 95 stopni Celsjusza.

Herbata ziołowa: Herbatę ziołową przygotowuje się z różnych części roślin i krzewów (za wyjątkiem krzewu herbacianego Camellia Sinensis) napary ziołowe są naturalnie wolne od kofeiny, można je pić na ciepło lub na zimno. Mają delikatny smak, od cytrusowych, kwiatowych, miętowych lub trawiastych, w zależności od zastosowanych surowców roślinnych. Zasadniczo do zaparzania ziół używany wody w pełnym wrzeniu (100 stopni Celsjusza) co pozwala na uwolnienie wszystkich istotnych zdrowotnie składników. W tym wypadku koniecznością jest zaparzanie pod przykryciem aby zapobiec ucieczce lotnych olejków eterycznych stanowiących dodatkową wartość większości z używanych do produkcji herbat ziołowych surowców roślinnych.

Znajomość wpływu wody na smak herbaty może pomóc w osiągnięciu wysokiej jakości herbaty za każdym razem. Jest słynne chińskie powiedzenie: „Woda jest matką herbaty”. Należy pamiętać, że znakomita jakość herbaty i wody sprawia, że ​​jest to smaczne połączenie. Jeśli jednak liście herbaty nie są wystarczająco dobrej jakości, sama woda nie uratuje herbaty! Z drugiej strony nawet najlepsze odmiany herbat nie smakowałyby zadowalająco z każdym rodzajem wody pitnej.

Herbata może osiągnąć maksymalny potencjał smakowy tylko w połączeniu z wysokiej jakości wodą!

Jeśli udało Ci się zaparzyć najlepszą na świecie herbatę, oznacz nas na facebooku, na pewno zostawimy lajka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *