fbpx

Jak dużo można pić zielonej herbaty?

filiżanka herbaty na ozddobnym materiale z kwiatem

Spora grupa z nas zastanawia się jak dużo można pić zielonej herbaty i czy można ten napój przedawkować. W tym artykule postaramy przybliżyć wam odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego nie można spożywać zbyt dużo herbaty zielonej?

Grupą substancji które bierzemy pod uwagę rozważając dopuszczalną ilość zielonej herbaty są katechiny, należące do grupy flawonoidów. Substancje należące do tej grupy mają działanie przeciwutleniające, niekiedy nazywane są wymiataczami wolnych rodników, przypisuje się im także ochronne działanie w kontekście występowania chorób sercowo naczyniowych, metabolicznych i cywilizacyjnych. Zgodnie z opinią European Food Safety Authority (EFSA) opublikowanej 14 lipca 2009 roku Katechiny pochodzące z przygotowanej tradycyjną metodą zielonej herbaty, oraz zawarte w napojach o składzie równoważnym tradycyjnym naparom z liści zielonej herbaty ogólnie uważane są za spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Przypadki w których doszło do przedawkowania herbaty zielonej dotyczą osób spożywających sztuczne ekstrakty oraz suplementy diety wyprodukowane na bazie herbat zawierające niekiedy wiele różnego rodzaju dodatkowych substancji.

Opisane do tej pory przypadki przedawkowania herbaty zielonej dotyczyły spożywania suchego ekstraktu w postaci kapsułek a jego objawy obejmowały następujące przypadłości występujące osobno lub w różnych kombinacjach:

  • żółtaczka
  • astenia (uczucie przewlekłego zmęczenia)
  • ciemne zabarwienie moczu
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka

Aby opisane powyżej objawy mogły zostać zaobserwowane, ekstrakt musiał być regularnie przedawkowywany w okresie od 10 dni nawet do 40 tygodni nieprzerwanie.

Jak się to ma do picia zielonej herbaty w formie zaparzanej?

Jeżeli herbatę zieloną spożywamy wyłącznie w postaci zaparzanej, opisane na początku artykułu objawy najprawdopodobniej nigdy nie będą nas dotyczyć. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie jak dużo można pić zielonej herbaty? Pacjenci którzy przedawkowali zieloną herbatę mogli zrobić to wyłącznie spożywając otrzymany metodą przemysłową suchy wyciąg. Gdyby pokusili się o wypicie poprawnie przyrządzonej herbaty o analogicznej zawartości katechin ilość wody którą musieliby wypić przekroczyłaby wielokrotnie możliwości konsumpcyjne ich organizmów. Innymi słowy: zdrowa osoba nie jest w stanie wypić wody potrzebnej do zaparzenia takiej ilości herbaty aby wyrządziła ona jakiekolwiek szkody zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *