fbpx

Herbaty dla dzieci.

Dziecko pije herbatę

Czy dziecko może pić herbatę?

A jeśli tak, jaka herbata dla dzieci odpowiednia jest dla mojego dziecka? Czy powinniśmy słodzić? Czy dziecko będzie miało kłopoty ze snem wypiciu zielonej herbaty? Często zadajecie nam podobne pytanie więc postaramy się udzielić Wam odpowiedzi w poniższym artykule w którym poruszymy kwestie związane z piciem herbaty przez najmłodszych.

Wielu z nas zastanawia się kiedy może podać dziecku ulubioną herbatę. Do ukończenia czwartego roku życia w zasadzie nie ma potrzeby podawania dziecku napoju innego niż woda. Warto to robić jak najdłużej, gdyż zaraz po opuszczeniu przedszkola samo, pod wpływem rówieśników, sięgnie po modne i chętnie reklamowane słodzone napoje gazowane. Wyjątkiem od zasady podawania wyłącznie wody są niektóre herbatki ziołowe zawierające np. koper włoski – może ulżyć w bólu brzucha nawet niemowlakom a w przypadku starszych dzieci wspomaga on również trawienie.

Jaka herbata dla dziecka?

Jaka herbata dla dziecka które skończyło już 4 lata, jaka herbata będzie dla dziecka odpowiednia?

Herbata owocowa, rooibos czy herbata ziołowa – pozwólmy dziecku samemu zdecydować o tym co lubi a czego nie. Jeśli cały czas słyszymy „Nie chcę tego” warto spróbować nowych smaków które mają szansę zostać docenione również przez resztę rodziny. Dzieci mają naturalną potrzebę próbowanie i odkrywania nowych smaków, co więcej ich preferencja smakowe zmieniają się wraz z dorastaniem więc niekiedy warto wrócić do kilkukrotnie już zaoferowanych dziecku smaków aby miało szansę na zrewidowanie swoich preferencji. Z drugiej strony to co do tej pory było przez dziecko akceptowane jako napój, znienacka może zostać skrytykowane wymownym „bleee” Każdy z rodziców doskonale wie co mam tutaj na myśli.

Herbaty których możesz spróbować na początek to: Rooibos, liść mięty, kwiat rumianku lub któraś z mieszanek owocowych.

Czy dziecko może spożywać kofeinę?

U dzieci należy unikać regularnego spożywania kofeiny w dużych ilościach, ponieważ może to prowadzić do zakłócenia procesu wzrostu i harmonijnego rozwoju. Niemniej jednak umiarkowane ilości niezbyt mocnego naparu można podawać dzieciom już od 4 roku życia. Wprowadzając nowe smaki poszerzysz horyzonty poznawcze dziecka i dasz mu szanse spróbowania tego co pije mama i tata.

Podejście do serwowania dzieciom herbat zawierających kofeinę jest odmienne w rozmaitych kręgach kulturowych. W ojczyźnie zielonej herbaty rozcieńczony napar podaje się dzieciom każdego dnia przed wyjściem do przedszkola. Czekolady nie podaje się natomiast do ukończenia 5 roku życia. Nie do pomyślenia prawda?

Podsumowując, zachęcam was do odkrywanie różnorodnego świata smaków herbat razem z waszymi pociechami. Jako rodzice postarajcie się odpowiednio dobrać repertuar napojów nie tylko do wieku ale także do preferencji dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *