fbpx

Herbata Rooibos – panaceum na zdrowie i urodę?

herbata rooibos w filiżance ze spodkiem

Herbata rooibos – kilka słów wstępu.

Herbata Rooibos, a właściwie pyszny i lekki napój z czerwonokrzewu uprawianego na północy Kapsztadu w Południowej Afryce. W poniższym artykule zastanowimy się nad jej właściwościami zdrowotnymi i nad tym czy te właściwości zdrowotne są obecnie niedoceniane.

Rooibos zwany przez botaników Aspalathus linearis jest rośliną należącą do strączkowatych a nie jak krzew herbaciany Camellia Sinensis – do herbatowatych i w przeciwieństwie do herbaty, surowcem roślinnym są nie liście i pączki ale gałązki rośliny. Zbiór (najczęściej ręczny) następuje raz do roku, następnie zebrany surowiec roślinny jest kruszony i suszony po procesie fermentacji.

Czerwono-brązowy kolor herbaty rooibos pochodzi od związków flawonoidowych zaliczanych do antyoksydantów których to właściwości przeciwutleniające zostały potwierdzone jako bezcenne dla naszego zdrowia. Oprócz klasycznego suszu wykorzystywany jest także rzadziej wykorzystywany niefermentowany krzew zielony który odznacza się wyższą zawartością antyoksydantów i świeższym, trawiastym smakiem. W kolejnej części artykułu postaramy przybliżyć wszystkie zdrowotne aspekty spożywania naparu z czerwonokrzewu.

Zdrowszy niż czarna i zielona herbata?

W przeciwieństwie do herbaty czarnej oraz herbaty zielonej, rooibos nie zawiera kofeiny i kwasy szczawiowego, znacznie mniejsza jest także zawartość garbników. Jako napój bezkofeinowy nadaje się zatem jako świetna alternatywa dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Nie występują po nim klasyczne objawy przedawkowania kofeiny takie jak przyspieszony rytm serca, bezsenność, ból głowy.

Występujące naturalnie w herbacie czarnej i zielonej garbniki mogą hamować wchłanianie niektórych mikroelementów takich jak żelazo i cynk. Ze względu no obniżoną zawartość garbników Rooibos powinien na stałe zastąpić swoich rywali w diecie osób z anemią i obniżonym poziomem żelaza, szczególnie gdy mówimy o napoju towarzyszącemu posiłkowi.

Na zawarty w tradycyjnych herbatach kwas szczawiowy uwagę powinny zwrócić szczególnie osoby kamieniami nerkowymi. I także w tym przypadku rooibos przychodzi nam z pomocą jako pyszna alternatywa pozwalająca cieszyć się życiem osobom z tymi dolegliwościami. W Afryce występuje 25% gatunków roślin wyższych z całego świata ( w samej tylko Afryce południowej liczba ta jest szacowana na ponad 30 000 gatunków). Ze względu na tak duże zróżnicowanie roślinności i kultur na kontynencie, wiele gatunków roślin używanych jest przez wzgląd na przypisywane im tradycyjnie właściwości lecznicze. Według szacunków 3000 gatunków roślin wykorzystywanych jest w południowej Afryce do celów leczniczych. Pomimo tak dużej ilości wykorzystywanych w medycynie roślin, bardzo niewiele z nich zostało skomercjalizowanych na większą skalę nawet pomimo tego że 500 gatunków obecnych jest na rynku międzynarodowym.

Tradycyjne dla południowej Afryki herbaty są jednymi z niewielu wykorzystywanych w medycynie roślin które odniosły prawdziwy sukces komercyjny. Rooibos (Aspalathus linearis) i honeybush (Cyclopia species) stały się popularne poza Afryką południową ze względu na udowodnione naukowo posiadanie właściwości terapeutycznych i prozdrowotnych: przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i profilaktyczne.

Czy Rooibos jest źródłem witamin i minerałów?

Wbrew temu co możemy przeczytać w niektórych popularnych blogach i artykułach prasowych nie jest on źródłem witamin i minerałów gdyż ich ilość jest zbyt mała abyśmy mogli mówić o jakimkolwiek istotnym wpływie na zdrowie. Nie należy natomiast przekreślać tej herbaty w naszej diecie ze względu na zawartość innych substancji o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Badania naukowe wykazały że herbata rooibos bogata jest w flawonoidy takie jak: aspalatyna, izoorientyna, orientyna i rutyna, a także w mniejszej ilosci: izowiteksyna, witeksyna, izokwercytryna, hiperozyd, kwercetyna, luteolina i chrysoeryol. Pomagają one w obronie organizmu przed zgubnym wpływem wolnych rodników. Zapobiegają zatem efektom starzenia się organizmu i wspomagają układ odpornościowy. Jeśli zatem odpowiada nam smak herbaty rooibos i będziemy spożywać ją w odpowiednio dużych ilościach, będzie ona znakomitym uzupełnieniem diety o niezbędne przeciwutleniacze.

W różnych źródłach znajdziemy wiele artykułów opisujących właściwości tejże herbaty z których najczęściej wymieniane są:
  • przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym (1)
  • właściwości przeciwzapalne (2)
  • zapobieganie rakowi (3)
  • zapobiegające chorobie niedokrwiennej (4)
Należy pamiętać jednak o tym że jakkolwiek cudowne działania nie byłyby przypisywane czerwonokrzewowi, nie wykazano dotąd jednoznacznie aby flawonoidy dostarczane w formie naparu herbaty rooibos jakikolwiek sposób wpływały samodzielnie na wymieniane powyżej schorzenia. Wprawdzie ekstrakty flawonoidów niejednokrotnie wykazywały zarówno w badaniach in-vitro jak i in-vivo działanie zmniejszające tempo podziału komórek nowotworowych ale działanie przeciwnowotworowe naparu u ludzi nie zostało dotychczas bezsprzecznie wykazane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *