fbpx

Herbata czerwona – Pu-erh

ręce trzymają kubek z herbatą czerwoną

Pu-erh – słowo o czerwonej herbacie

Herbata Pu-erh, zwana w Polsce również czerwoną herbatą, uzyskuje się podobnie jak herbatę czarną i herbatę zieloną z krzewu Camellia sinensis. W ojczyźnie tego naparu nie wyróżnia się podtypu herbaty czerwonej albowiem powstaje ona w procesie głębokiej fermentacji surowca który w innym wypadku posłużyłby do produkcji zupełnie innych rodzajów herbat. Ze względu na właściwości stymulujące spalanie tłuszczu w organiźmie uważana jest za środek wyszczuplający. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju herbaty jest fermentacja, która nadaje jej czerwony kolor oraz charakterystyczny ziemisty smak. Podczas procesu fermentacji herbata poddawana est działaniu wysokiej temperatury oraz wilgotności. Dzięki procesowi fermentacji oraz długiemu okresowi leżakowania w herbacie Pu-Erh powstają składniki aktywne odpowiedzialne za jej specjalne właściwości.

Czerwona herbata czy Pu-Erh

Czerwona herbata jest nazywana herbatą Pu-erh, ponieważ pochodzi z miasta Pu’er w chińskiej prowincji Yunnan w południowo-wschodnich Chinach. Górskie plantacje charakteryzują się umiarkowanym klimatem z dużą ilością deszczu sprzyjającego produkcji czerwonej herbaty. Czerwona herbata jest uzyskiwana z drzewa herbacianego Camellia należącego do rodziny herbatowatych (Theaceae). Krzew ten posiada duże zielone spiczaste liście i białe kwiaty. Czerwona herbata jest jedną z najstarszych znanych herbat i jak podaje Wikipedia produkowana jest od 1700 lat.

Produkcja herbaty czerwonej

Niesfermentowane zielona herbata jest gotowana na parze i prasowana. Następnie następuje długi proces suszenia i dojrzewania, który może potrwać do pięciu lat, do nawet kilkudziesięciu lat. Czerwona herbata to zielona herbata, która została poddana fermentacji i długiemu procesowi dojrzewania.

Jak zaparzać herbatę czerwoną

Aby przygotować litr naparu należy użyć od jednej do trzech łyżeczek czerwonej herbaty (2-6g). Czerwoną herbatę zaparzamy wrzącą wodą. Infuzję można powtórzyć dwa do trzech razy. W zależności od intensywności napary jaki chcemy uzyskać czas zaparzania powinien wynosić od 3 do 5 minut. W procesie zaparzania powinniśmy otrzymać czerwono-kasztanowy napar o ziemistym, prawie gorzkim smaku.

Czerwona herbata może być słodzona według uznania. Idealnie ze smakiem herbaty komponuje się miód lub syrop klonowy.Czerwonej herbacie bardzo często przypisywane jest silne oddziaływanie na organizm a nawet właściwości lecznicze. Uznaje się że czerwona herbata ma wspierać proces odchudzania, ponieważ stymuluje proces spalania tłuszczów w organiźmie. Ponadto podawane jest, działanie przeciwbakteryjne, i przeciwutleniające (proces wymiatania wolnych rodników). Niezależnie od tego czy pijąc czerwoną herbatę uda nam się schudnąć czy nie, związki gorzkie w niej występujące wspomogą proces trawienia. Poprawi się też przemiana materii, a jeśli spożywaliśmy alkohol, wsparty zostanie proces metabolizmu alkoholu przez organizm. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym czerwona herbata wspomaga również układ odpornościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *