fbpx

Herbata Czarna – właściwości i sposób parzenia

czarna herbata w filiżance i czarnym imbryczku
Czarna herbata jest jedną z najbardziej lubianych herbat na świecie a ze względu na swoje pobudzające działanie jest szeroko stosowana jako alternatywa dla kawy. Działanie czarnej herbaty nie jest jedyną jej zaletą: występuje w niezliczonych wariantach i mieszankach aromatycznych a jej przygotowanie jest dziecinnie łatwe jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad.

Czy picie czarnej herbaty jest zdrowe?

Herbaty czarne, odpowiednio zaparzane pobudzają i poprawiają koncentrację ze względu na zawartość kofeiny, często w przypadku herbaty nazywanej także teiną. W przeciwieństwie jednak do kawy, kofeina występuje w towarzystwie związków garbnikowych które nie tylko wiążą jej cząsteczki ale także spowalniają jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Garbniki mają gorzki smak, odznaczają się działaniem bakteriobójczym i ściągającym, przypisuje się im również działanie przeciwzapalne, dzięki temu herbata może działać wspomagająco w przypadku niektórych schorzeń

Czarna herbata – jak zaparzać?

Temperatura i czas parzenia

Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych rodzajów herbat, aby cieszyć się smacznym i aromatycznym naparem konieczne jest zachowanie określonego (w zależności od oczekiwanego efektu) czasu parzenia. W celu uzyskania pobudzającego naparu w większości przypadków proces ten powinien trwać od 2 do 3 minut. Przy dłuższym czasie parzenia (od 5 minut) ze względu na rosnące stężenie garbników napar zamiast pobudzać będzie miał działanie łagodzące, pomiętajmy jednak że będzie on wtedy coraz bardziej gorzki.

Twardość wody

Na smak herbaty niebagatelny wpływ ma jakość i twardość wody, wiedzą o tym najlepiej ci z nas którzy mieli okazję eksperymentować z wodami mineralnymi oraz zmiękczonymi przy pomocy filtra.

Susz herbaciany

Zasadniczo powinno się używać jednej łyżeczki (ok 2 g) luźnej herbaty na filiżankę. W celu osiągnięcia najlepszego możliwego smaku, odradzamy stosowanie wszelkiego rodzaju zaparzaczy gdyż najlepszy efekt smakowy możemy uzyskać pozwalając listkom na możliwie największe rozwinięcie się i rozprostowanie.

Herbata czarna w europie.

Czarna herbata zawitała do europy dopiero przed 200 latami. Wcześniej kolonialni kupcy z Dalekiego Wschodu importowali głównie herbatę zieloną, czarna jej wersja zyskała u nas uznanie dopiero później. Herbata czarna składa się z suszonych liści krzewy herbacianego występujjącego pierwotnie w chinach a obecnie jest również uprawiany w Indiach i na Sri Lance.

Dzisiaj najbardziej znane odmiany czarnej herbaty to wyrazisty Assam, raczej słodki Darjeeling i owocowo-gorzki Cejlon. W połączeniu z aromatem bergamotki tworzy mieszankę znaną jako Earl Grey.

Ilustracja w artykule pochodzą ze strony: www.pexels.com

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_cta h2=”Czarne herbaty które polecamy:” txt_align=”center” shape=”round” style=”outline” color=”green”][/vc_cta]
7,99 
9,90 
6,99 

Czarna Herbata

Herbata Czarna Earl Grey

6,99 
6,97 
10,00 
[/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ilustracje w artykule pochodzą ze strony www.pexels.com

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *