fbpx

10 korzyści z Zielonej Herbaty dowiedzionych naukowo

zielona herbata korzystna dla zdrowia

Nikt z nas nie ma wątpliwości że Zielona Herbata należy do najzdrowszych napojów na świecie. Bogata jest w antyoksydanty oraz substancji które za wszystkie jej pozytywne oddziaływania na ludzki organizm (1). Należą do nich: poprawa funkcjonowania mózgu, utrzymanie prawidłowej masy ciała, zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka oraz wiele, wiele innych.

1. Zielona herbata zawiera związki aktywne wpływające pozytywnie na zdrowie

Herbata zielona to nie jest tylko napojem. Wiele naturalnych substancji przenikających z liści herbaty do napoju wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. herbata bogata jest w polifenole które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, pomagają też w walce z rakiem. Zawartość polifenoli w zielonej herbacie.

Zielona herbata w ok 30 procentach składa się z polifenoli w formie galusanów katechin będącymi naturalnymi przeciwutleniaczami które poza ogromem pozytywnych właściwości zapobiegają również uszkodzeniom komórek organizmu.

Substancje te zmniejszają produkcję wolnych rodników przez organizm chroniąc tym samym przed wywoływanymi przez nie uszkodzeniami wszystkie komórki i związki chemiczne w ciele. Wspomniane wolne rodniki mają związek ze starzeniem się organizmu oraz wpływ na różne rodzaje chorób.

Głównym należącym do tej grupy związkiem zawartym w zielonej herbacie i odpowiedzialnym za powyższe działanie jest tak zwany EGCK (Galusan epikatechinowy). Jest on jednym z najsilniej działających składników zielonej herbaty. Wykazano że to właśnie jego obecność odpowiada za tak silne dobroczynne działanie zielonej herbaty w przebiegu wielu chorób.

Zielona herbata zawiera również niewielkie ilości ważnych dla naszego zdrowi witamin i minerałów.

2. Ma korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca

Ze względu na zmniejszanie stężenia złego cholesterolu we krwi spowalnia odkładanie się blaszki miażdżycowej co pomaga zachować układ krwionośny w dobrej kondycji.

3. Może pomóc w zmniejszeniu wagi

Zielona herbata zawiera sporo kofeiny (czasami nazywanej w herbacie teiną) która działa stymulująco, zmniejsza uczycie znużenia i podnosi poziom energii przez długi czas. Pozostałe grupy związków polifenolowych zawartych w herbacie powodują powolne i stopniowe uaktywnianie się działania tej kofeiny. Ze względu na długotrwały efekt pobudzenia herbacie bardzo często przypisywana jest właściwość ułatwiania utraty wagi. W tym miejscy należy jednak nadmienić że herbata może być jedynie środkiem wspomagającym. Żaden z naturalnych środków – nawet herbata zielona – nie umożliwi skutecznej redukcji wagi bez zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych.

4. Pomaga w ochronie szkliwa zębów

Ze względu na właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne zielona herbata pomaga w utrzymaniu zębów w dobrej kondycji przez długi czas.

6. Zielona herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia w podeszłym wieku chorób Alzheimera oraz Parkinsona

Chociaż ten aspekt działania zielonej herbaty jest nadal w sferze badań, naukowcy są zgodni że antyoksydacyjne działanie herbaty może w pewnym stopniu przyczynić się do spowolnienia postępu chorób neurodegeneracyjnych. Być może w przyszłości stanie się jasne że ludzie z predyspozycjami do tych chorób uniknęli ich właśnie dzięki spożywaniu wymiatacz wolnych rodników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *